Archive for February, 2014

Czy można funkcjonować w naszych czasach bez komputera

21Podstawowym etapem ewolucji społeczeństwa w aspekcie informatyki było z całą pewnością zbudowanie komputera. Jeszcze wtedy nie był to sprzęt tak jak współcześnie modny, tak czy inaczej jego miniaturyzacja zaowocowała wprowadzeniem go nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również domach prywatnych. W naszych czasach komputer podłączony do Internetu posiada w swoim domu każdy. Związane jest to nie tylko z małymi kosztami związanymi z jego nabyciem, ale też potrzebami współczesności. W obecnych czasach za pośrednictwem poczty wirtualnej pisze z nami kontrahent albo szef, w Internecie promujmy oraz sprzedajemy swoje produkty. Dość często bez wychodzenia z mieszkania dysponujemy również swoimi oszczędnościami- spora grupa banków posiada elektroniczne konta. Co byłoby gdyby świat wirtualny nagle przestał działać na całym świecie? Z całą pewnością zaoponowałby niemożliwy do opanowania problem komunikacyjny, doszłoby do licznych, strasznych kolizji a setki ludzi straciłoby zatrudnienie. W obecnych czasach Sieć jest tak ważną częścią naszego życia, że na pewno nie umielibyśmy bez niego normalnie funkcjonować. Dziś sprzętem multimedialnym są w stanie posługiwać się już kilkuletnie dzieci. Jest to dla nich rzecz codzienna i konieczny element świata i przestrzeni. Komputer służy nie tylko do pracy, ale również zabawy.

Informatyka w przedszkolach

17Rzeczywistość nie jest już ważne. Jeżeli chodzi o naukę informatyki w szkole oczywiście jest to konieczne, mimo wszystko najwcześniej od piątej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Nasze pociechy są w tym czasie na tyle rozwinięte, aby pojąć zagrożenia płynące z Sieci. Trzeba przypomnieć także o właściwym prowadzeniu takich szkoleń. Dzieciom powinno się wpoić, że Sieć to nie tylko zabawa, a przede wszystkim sprzęt do pracy. Niestety uzależnianie się kilkulatków od komputerów oraz Internetu to niezwykle częste zjawisko, które trzeba ograniczać. W przeciwnym razie strasznie trudno będzie za kilka lat o naprawdę wysokiej klasy techników i specjalistów. Obecnie czasami zdarza się, że dziecko już od pierwszych lat umie posługiwać się sprzętem elektronicznym. Ważny jest tutaj przede wszystkim telefon oraz komputer. Dorośli często ciekawość malucha odczytują, jako przejaw jego inteligencji więc poklaskują jego poczynaniom. Niestety tak naprawdę jest odwrotnie. Większość maluchów nauczonych od najmłodszych lat posługiwania się tego rodzaju urządzeniem w czasie szkolnym radzi sobie znaczenie gorzej od pozostałych. Związane jest to głównie z uzależnieniem dziecka od komputera, dla którego staje się to główny i najważniejszy świat.

Elektronika w praktyce i teorii

47Profesje techniczne współcześnie cechują się dobrymi zarobkami, okazują się być jednak bardzo trudne, z tego względu rzadko, kto się na nie decyduje. Osoby chcące studiować na przykład elektronikę muszą koniecznie pomyśleć o tym jeszcze na etapie szkoły średniej. Niebywałą wartość okazuje się mieć angażowanie w różnego rodzaju staże oraz projekty naukowe. Innowacyjna gospodarka buduje się dziś w niezwykle szybkim czasie dlatego nigdy nie zabraknie pracy w zawodzie technika. Praca pewna jest w tej dziedzinie tak naprawdę do końca życia. Trzeba jednak wiedzieć, że sam tytuł technika uzyskiwany po ukończeniu szkoły średniej o właściwym profilu może nie zawsze być wystarczający. Od czasu do czasu bardzo istotne jest też posiadanie tytułu magistra, który otrzymać można tylko i wyłącznie na studiach. Podsumowując można, więc powiedzieć, że bycie elektronikiem jest rentowne, decydując się na ten zawód trzeba mimo wszystko mieć na uwadze konieczność ciągłej edukacji oraz szlifowania swoich umiejętności. Osoba, która zna dużo skomplikowanych zagadnień z całą pewnością urośnie wśród pracodawców. Nie można zapominać również o uzyskaniu na początku kariery odpowiedniego doświadczenia w kilku odrębnych, ciekawiących nas dziedzinach.

Nowe maszyny wypierają manufaktury

46

Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie stale rośnie mechanizacja gospodarki. Znacznie więcej maszyn funkcjonuje w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie ogólnie pojętą produkcją. Jest to zjawisko odczytywane jako dobre głównie przez prezesów przedsiębiorstw, dla których nabycie maszyny to inwestycja o sporej stopie zwrotu. Warto jednak mieć na uwadze to, że w tym wszystkim ma znaczenie też pracownik. Elektronizacja procesów produkcji oddziałuje na przykład na zamykanie manufaktur. Rzadko obecnie naprawia się buty, lepszy jest przecież zakup nowych . Opozycyjnie do zjawiska mechanizacji zrodziła się jednak moda na pracę ręczną. Ręczne stworzenie czegokolwiek kojarzy nam się z solidnością oraz szczegółowością. Fantazyjna biżuteria zachwyca kolekcjonerów przede wszystkim ze względu na to, że jest nietypowa i inna niż ta pochodząca z produkcji maszynowej. Też z tego powodu znacznie częściej unikamy kupowania w dużych galeriach handlowych, tam wszystko jest masowe. Doświadczony krawiec stworzy nam coś według własnego pomysłu, będzie to coś czego nie znajdziemy w jakimkolwiek sklepie. Co prawda rozwój techniki wpłynął pozytywnie na rozwój ludzkości, ale nie można popadać  skrajności.

Powstawanie mediów elektronicznych

14

Zbudowanym najwcześniej urządzeniem służącym do komunikowania się było radio. W jego przypadku głos przekazywany był za pomocą fal elektromagnetycznych zwanych także radiowymi. Obecne media elektroniczne zostały stworzone dużo później. Z jakiego rozwiązania komunikacyjnego ludzkość była zadowolona najbardziej? Pierwsze rozwiązania radiofonii były oczywiście mocno omawiane, nie należy mimo wszystko porównywać ich do Internetu. Dzięki szerokiemu dostępowi do sprzętu komputerowego każdy jest w stanie rozmawiać za pośrednictwem Sieci. Znacząca jest również możliwość zdobywania informacji przy pomocy kilku kliknięć. Czym w rzeczywistości jest społeczeństwo globalne, kim są osoby określane mianem kosmopolitan. Są obywatelami całej Ziemi i w każdym miejscu, bez względu na kraj będą czuć się dobrze. Można dostrzec oprócz tego, że kultura kosmopolitan jest bez względu na kraj jednakowa. W naszych czasach nie obowiązują różnice kulturowe ze względu na to, że ludzie na całym świecie żyją oraz zachowują się podobnie, nie istotny okazuje się być kraj oraz położenie. Mało, więc różni Polaka od Amerykanina lub Japończyka. To czy rozwój kultury masowej to zjawisko dobre czy negatywne stwierdzimy dopiero za jakiś czas.

Search
Advertisement